יעקב מימון נפטר ביולי 1977 ממחלה קשה. פטירתו של יעקב הגיעה בהפתעה שכן היה בשיא פעילותו. באפריל עמד לנסוע כהרגלו ביום הזיכרון לטקס לזכר הנופלים בצמח שם קבור  בנו עמנואל שנפל ב- 1948 - אך חש ברע ולא נסע. משערך בדיקות מצאו הרופאים כי הוא חולה בסרטן הכבד. תוך שלושה חדשים מיום שנתגלתה המחלה נפטר יעקב.

יעקב היה מוסד של איש אחד – ולא בכדי היווה דוגמא ומופת לכלל הציבור. עם פטירתו היה חשש גדול מה יעלה בגורל פעולת ההתנדבות, לימוד העברית והעזרה לעולים. אנשים שהיו שותפים לפעולה, ידידיו ומשפחתו החליטו להירתם למאמץ ולנסות להמשיך את מפעל ההתנדבות.

מספר יואל דורקם ז"ל בספרו האוטוביוגרפי: "...בתום השבעה נפגשנו בני המשפחה, וכמה מידידיו של יעקב, להתייעצות אודות המשך הפעילות. לכולנו היה ברור מאוד, עד כמה חשוב להמשיך במפעל הייחודי הזה, אבל נחלקו הדעות ביחס לאפשרות ולסיכויי ההצלחה. במיוחד הטרידו אותנו בעיות כספיות וארגוניות. למעשה יעקב פעל ללא כל גוף ממסדי, אף כי נתמך על ידי הסוכנות ומשרדי החינוך  והקליטה. לבסוף, סיכמנו להטיל על שלישיה הכוללת את קורט מאירוביץ, כמופקד על הכספים, יהודה שפר על גיוס והפעלת המתנדבים, ואותי מרכז האגודה, לבדוק אפשרות להמשך בפעילות, בשלב ראשון באזור ירושלים ומבשרת ציון..."

לאורך שנים ניהל יואל את העמותה תוך שהוא מרכז את הפעילות, את גיוס התרומות ואת הקצאת התקציבים. משהגיע לגיל מבוגר – העביר את המושכות לצעירים ממנו תוך שהוא נשאר חבר בהנהלת העמותה עד לפטירתו בשנת 2015.

מנהלי העמותה לאחר יואל היו:
איתן גרין (2007-2011)
מאיר זרעיה (2012-2015)

כיום מנהל את העמותה עמרי מימון – חבר קיבוץ צרעה ונכדו של יעקב מימון.
 

הקמת עמותת "מתנדבי יעקב מימון"

 
טלפון:  054-7886844   |   דוא"ל: info@maimon-volunteers.org.il   |   כתובת:  עמותת מתנדבי יעקב מימון, אצל עמרי מימון, קיבוץ צרעה, 9980300